Prototypy chystaných modelov chráni ŠKODA AUTO pred zvedavými zrakmi verejnosti vynaliezavým maskovaním. Pozrite sa, čo maskovacie techniky dokážu.

Každý nový model auta sa v určitej fáze prototypu vydá okrem iného aj na verejné cesty, aby automobilka overila jeho vlastnosti v skutočnej prevádzke. K tomu, aby takéto vozidlo zostalo očiam verejnosti maximálne utajené, slúžia rôzne typy maskovania.

Väčšinou ide o fólie s neobvyklými vzormi, ktoré nedovolia zvedavému oku získať ucelený dojem z kompletných tvarov auta. Krivolaké vzory tak prekrývajú aj časti svetlometov, masky chladiča, okien a ďalších miest na aute, niekedy dokonca v rámci kamufláže dôjde aj na určitú premenu tvarov napríklad za pomoci penových materiálov.

Vo ŠKODA AUTO však odborníci skombinovali umenie nenápadného maskovania vozov s nečakanou schopnosťou upútať pozornosť fanúšikov a zároveň o vozidlá neprezradiť veľa. Špeciálne zamaskované vozidlá ŠKODA tak firma využíva na propagáciu modelu krátko pred jeho premiérou. Tvorba a aplikácia takéhoto maskovanie je potom nielen skutočná veda, ale zároveň aj umenie. Niekedy doslova, ako ukazujú nasledujúce štyri príklady.

ŠKODA KAROQ

V roku 2017 vyrazila maskovaná ŠKODA KAROQ na miesto svojej premiéry vo švédskom Štokholme a v špeciálnej šedo-čierno-bielej kamufláži urazila naprieč Európou vyše 1 500 kilometrov.

ŠKODA KodiaQ RS

V roku 2018 zvolila ŠKODA len drobné maskovanie typu KodiaQ RS, športovej verzie najväčšieho SUV značky. S týmto maskovaním sa ešte pred premiérou preháňala po slávnej Nordschleife pretekárka Sabine Schmitzová a zašla s ním na trati rekord v kategórii sedemmiestnych SUV .

ŠKODA SCALA

V závere toho istého roku sa u pražskej Lennonovej stene tesne pred svetovou premiérou objavila ŠKODA SCALA. Akoby výtvarné plátno, ktoré nadviazalo na kreatívne a pestrofarebné umelecké prevedenie múru, ju využil český streetartový umelec chemise.

ŠKODA OCTAVIA

Veľmi intenzívneho využitia sa dočkala pred svetovou premiérou v novembri roku 2019 ŠKODA OCTAVIA v „kanárikovom“ maskovaní. Pred svetovou premiérou poslúžila opäť ako inšpirácia pre umelcov a fanúšikovia značky si mohli v rámci akcie „Chyť ma, ak to dokážeš“ zasúťažiť o vstupenky na svetovú premiéru.

V tomto roku maskovanie s výrazným podielom zelenej farby dostalo chystané elektrické SUV ŠKODA ENYAQ iV. Svoju nemaskovanú podobu odhalí ENYAQ iV ešte tento rok.