Jarné obdobie, je aj obdobie peľovej nádielky na naše vozidlá

AKO VYČISTIŤ AUTO OD PEĽU ZVONKA AJ ZVNÚTRA?

Ak parkujete pod stromami alebo kdekoľvek v blízkosti prírody, na jar sa môžete stretávať s jemnou žltou nádielkou, ktorá zasype vaše vozidlo. Peľ spolu s inými prírodnými prvkami sa môže nalepiť na lak vášho auta, pokryť vrstvou interiér aj zaniesť peľový filter. Toto obdobie je najmä pre alergikov nočnou morou, prinášame vám preto zopár tipov, ako si s peľovým popraškom poradiť na všetkých frontoch.

AKO VYČISTIŤ VOZIDLO OD PEĽU

Na tmavom laku alebo na oknách môžu jemné čiastočky peľu spôsobiť peknú nádielku, obzvlášť ak sa skombinujú aj so šťavami z rôznych drevín, živicou alebo sa zmiešajú s jarným dažďom. V prípade, že sa potrebujete zbaviť iba jemného prášku, odborníci odporúčajú silný prúd vody, ktorý ľahko všetko zmyje, prípadne sa môžete vybaviť vlažnou vodou s kvapkou odmasťovaču a mäkkou handričkou alebo hubou. Odporúčame často oboje pláchať, aby ste peľ nerozmazávala.

V prípade, že zamierite do umyvárky, môžete si priplatiť za voskovanie karosérie, vďaka tomuto ošetrenie peľ skĺzne a nebude na voze zostávať, alebo aspoň nie v takom množstve.

Viac problematické je odstránenie živice alebo medovice (lepkavé sladké tekutiny, ktorá niekedy kvapkajú z koruny stromu). Odporúčame skúsiť napríklad kreditkou alebo stierkou na sneh nečistotu jemne odstrániť, ak to nejde, nechajte nečistotu odmočiť vo vlažnej vode. Potom sa môžete pokúsiť odstrániť nečistotu za pomoci vody s odmasťovačom. Ak je nános naozaj silný, použite špeciálny sprej na tieto nečistoty, ktorý ich rozpustí.

O vaše vozidlo sa vám radi postaráme. Ponúkame ručné umývanie a čistenie auta v 5 variantoch

AKO VYČISTIŤ INTERIÉR

Vnútorný priestor vozidla umyte mokrou handričkou so saponátom, ktorý budete musieť často pláchať vo vode. Pomôcť si môžete aj jednorazovými vlhčenými obrúskami, ktorými budete napríklad aj priebežne umývať plochy vo vozidle, aby ste znížili množstvo peľu vo vozidle. Sedačky musíte jednoducho povysávať.

Najlepšie ale urobíte, ak sa budete snažiť znížiť množstvo peľu, ktoré sa k vám do kabíny vozidla dostane. To má na starosť okrem iného tiež peľový filter.

VÝMENA PEĽOVÉHO FILTRA

Peľový (nazývaný aj kabínový) filter čistí vzduch, ktorý prichádza do kabíny vozidla. Má schopnosť zachytiť škodlivé látky, ako sú pele, prach, oder z pneumatík alebo akékoľvek iné nečistoty lietajúce okolo vozidla na cestách. Dokážu zachytiť až 99% všetkých častíc a má antibakteriálny účinok.

Ako spoznáte, že je potrebné peľový filter vymeniť? Odporúčame zvážiť, v ako prašnom prostredí sa s vozidlom najčastejšie pohybujete. V náročnejších podmienkach je potrebné meniť filter každý rok alebo po najazdení 30 000 km, v menej prašných podmienkach meňte filter každé dva roky alebo po najazdení 60 000 km. Je možné, že túto potrebu nijako nezistíte, ale možno zaregistrujete nepríjemný zápach alebo zahmlené okná, ktoré môžu byť signálom, že je filter príliš zanesený.

Pre svoje vozidlo si môžete vybrať z troch typov kabínových filtrov, v ponuke je univerzálny variant filtra Economy, peľové filtre s aktívnym uhlím a pachové filtre, ktoré absorbujú tiež baktérie a pachy. AK sa nechcete púšťať do výmeny sami, najjednoduchšie variantom je zájsť do servisu na jarnú prehliadku vozidla, ktorá často zahŕňa aj kontrolu klimatizácia, pneumatík a celkového stavu vozidla.

Pre viac info klikni TU